RECEPT
NA BUBLIFUK

Domácí bublifuk – nejlevnější a nejjednodušší návod na výrobu:

destilovaná voda………..10 dílů
jar…………………………….3  díly
glycerin……………………..1  díl

Tento recept na bublifuk je určen na výrobu náhradní kapaliny do klasických bublifuků. Pokud chcete foukat obří bubliny, doporučujeme navštívit stránky eshopu specializovaného na bublifuky. Zde můžete zakoupit unikátní bublinovou kapalinu a speciální příslušenství na tvoření obřích bublin.

Voda: musí být destilovaná. Klasickou vodu z vodovodního kohoutku vůbec při přípravě bublinkové směsi nepoužívejte, jinak je téměř jisté, že bubliny nebudou dělat to, co si představujete.

Jar: Jar je to nejlepší, co můžete při míchání bublifuku použít, můžete ho ale nahradit i některými druhy tekutých mýdel, případně koupelových pěn.

Glycerin: prodává se v lékárnách s označením Glycerol 85%

Příprava směsi na domácí bublifuk: míchejte při pokojové teplotě, pro lepší efekt můžete směs zahřát na teplotu okolo 80 ti stupňů. Výslednou bublinkovou kapalinu nechte 24 hodin odpočinout v uzavřené nádobě. Pokud ji neuzavřete, může se odpařováním a prachem znehodnotit. Pokud chcete docílit ještě lepšího výsledku, přidejte některý z komerčně vyráběných bublifuků přibližně ve stejném množství jako Jar.

ZDROJ: WWW.BUBBLESHOW.CZ

(Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu internetových stránek BUBBLESHOW.CZ bez souhlasu vlastníka není povoleno!
Pokud si chcete zkopírovat tento recept na bublifuk, nezapomeňte uvést jeho zdroj.)

Profesionální bublinová směs

Výroba profesionální bublinové směsi potřebné k vystoupení samozřejmě zůstává tajemstvím, které si každý bublinář velmi pečlivě střeží. Složení dokonalé bublinové kapaliny, kterou používá Matěj Kodeš při svém vystoupení, je jeden z hlavních pilířů úspěšné show. Kapalina je samozřejmě bezpečná, nezávadná a nedělá skvrny na obječení, ani podlaze. Kapalina spľňuje evropskou normu pro bezpečnost hraček!

O BUBLINÁCH
A BUBLIFUKU

Bublifuk využívá principu povrchového napětí a proudu vzduchu, kterým se vyplní slabá membrána ze speciální kapaliny. Tlačící vzduch ji začne deformovat, membrána se začína natahovat a vytvářet protáhlý tvar. Díky snaze každého tělesa dosáhnout tvaru s nějnižší energií se začne vznikající těleso deformovat do tvaru koule. Jak bublina narůstá působí na ni stále větší tlak vzduchu proudícího okolo otvoru, což má za následek její odloučení. Následně dochází k jejímu postupnému zakulacování do doby, než bublina praskne.

Bublina praskne kvůli oslabování stěn bubliny. Vlivem gravitace dochází k odtoku vody a přípravku do její spodní části. Zvláštním případem je narušení její stěny předmětem či nečistotou v okolí, což změní stav povrchového napětí, případně změny tlaku v okolí bubliny, což má za následek také její prasknutí.

Nejsnáze se vytvářejí bubliny pomocí obyčejného brčka na pití nebo pomocí plastového bublifuku, který se prodává téměř v každém hračkářství. Zařízení se obvykle skládá ze tří části. Nádobky na saponát, saponát a fukaru. Funkce nádoby je v uchovávání kapaliny, která se využívá na tvorbu bublin.

Saponát je většinou obyčejnou směsí mýdlové vody či jarového saponátu, ale pro profesionální tvorbu bublin je potřeba namíchat speciální směsi.

Fukar je tyčka, která je na jedné straně zakončena držátkem a na druhé oválným (nejčastěji kulatým) otvorem, který se namáčí v saponátu. Díky povrchovému napětí se ve fukaru objeví membrána, do které se pak fouká. Ač se zdá tvorba bublin jednoduchá, jejich výroba a tedy používání bublifuku vyžaduje určitý stupeň praxe. Foukající musí správně odhadnout, jakou silou má fouknout. Při pomalém fouknutí nedojde k vyklenutí bubliny a k jejímu vzniku, při rychlém fouknutí bublina praskne.

Průměru fukaru je přímo úměrná velikost bubliny, což vede mnoho lidí k potřebě vyrobit si vlastní zařízení. Většinou lze použít jakýkoli uzavřený kruh. Větší bublifuk je možné vyrobit například ohnutím drátu do smyčky, tak aby jedna strana sloužila jako držadlo. Drát ale musí být dostatečně silný, aby neměnil tvar. To může být vylepšeno omotáním drátu nějakou látkou, tak aby se mýdlová voda lépe držela na konstrukci.

Bublifuky dnes prodávané jsou často na vrchu vybavené přídavnou hrou, nejčastěji kuličkou, kterou je nutné přesunovat na určené místo.

ZDROJ: WIKIPEDIE